O mnie
- Start
-
Joanna Białas
Joanna Białas
właścicielka i założycielka Białej Sowy, magister dietetyki, absolwentka psychodietetyki na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu
W moim sercu zawsze ważna była pomoc drugiemu człowiekowi. W związku z tym, pierwszym zawodem, na który się zdecydowałam, było pielęgniarstwo. Bardzo lubiłam tę pracę, ale czułam, że to nie wszystko co chcę robić w życiu. Przez wiele lat uprawiałam sport. Zauważyłam, jak bardzo jedzenie wpływa na moje samopoczucie i wyniki sportowe, dlatego postanowiłam bardziej zainteresować się paliwem, które napędza moje ciało. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku dietetyka i zaczęłam pomagać ludziom w różnych obszarach związanych z odżywianiem.
Sama dietetyka okazała się być kroplą w morzu potrzeb. Postanowiłam więc rozwinąć swoje umiejętności realizując studia podyplomowe z psychodietetyki na Uniwersytecie SWPS, co było strzałem w dziesiątkę! Psychodietetyka okazała się być wspaniałym wyborem i dała mi wiele nowych perspektyw.
Oprócz tego, odbyłam wiele szkoleń i kursów. Najważniejsze z nich to:
- Studium Leczenia Zaburzeń Odżywiania (OCZO, 2020/21)
- Kurs Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach- poziom podstawowy (CTSR, 2022)
- Warsztat z terapii schematów w zaburzeniach odżywiania z dr Susan Simpson (Uczę się ACT, 2022)
- Szkolenie Dialog Motywujący (PIDM, 2023)
Obecnie jestem studentką drugiego roku psychologii.
W trakcie pracy z pacjentami, dostrzegłam, że problem zaburzeń odżywiania jest bardzo powszechny i marzyłam o tym, by wyspecjalizować się w tej dziedzinie. Szybko zdecydowałam się zrealizować to marzenie u boku doświadczonych specjalistów z Ogólnopolskiego Centrum Zaburzeń Odżywiania, biorąc udział w specjalistycznym Studium Leczenia Zaburzeń Odżywiania. Dzięki temu mogłam również dołączyć do zespołu jednego z najbardziej profesjonalnych ośrodków leczenia ED w Polsce, a także wesprzeć inicjatywę utworzenia oddziału OCZO w Bydgoszczy. Nie ukrywam, że sama przez kilka lat chorowałam na zaburzenia odżywiania, czym również dzielę się w swoich social mediach. ,,Za moich czasów” (czyli czasów, kiedy ja chorowałam jako nastolatka), specjalistyczna opieka w zakresie zaburzeń odżywiania, pomoc psychodietetyczna czy wsparcie online nie były tak powszechne. Moim zdaniem to bardzo wartościowe elementy leczenia, dlatego chcę swoim pacjentom dać to, co pomoże im efektywniej przejść przez ten proces.
Czy moja przeszłość z zaburzeniami odżywiania pomaga w pracy z pacjentami chorującymi na ED?
I tak i nie.
Czasami pozwala lepiej zrozumieć niektóre zachowania i emocje pacjentów, ale też pokazuje, że każdy przypadek jest inny i u każdej osoby zaburzenia odżywiania mogą mieć zupełnie inne podłoże. Ludzka psychika jest niczym labirynt, ma wiele zaułków, skomplikowane korytarze, w których nierzadko trudno odnaleźć właściwą drogę, a na samym końcu znajduje się to, czego szukamy. Nie zawsze warto wchodzić tam w pojedynkę, dlatego chętnie podczas pracy z danym pacjentem podejmuję współpracę z innymi specjalistami z dziedzin psychologii, psychoterapii, psychiatrii czy innymi dietetykami.
Moją misją jest to, żeby wszystkie osoby, które zgłaszają się po ,,dietę’’, bo chcą schudnąć, czy po pomoc w zaburzeniach odżywiania dostrzegły, że perfekcyjnie skomponowany jadłospis nie jest w tym wszystkim najważniejszy. Tu chodzi o coś więcej. O naprawienie relacji z jedzeniem i to, żeby nasze życie nie kręciło się tylko wokół niego. W wielu przypadkach oznacza to także wyjście z błędnego koła odchudzania. Zależy mi na tym, by pacjenci oprócz tego, że dostaną 15 stron jadłospisu, potrafili go wprowadzić w życie, mając również przestrzeń na jedzenie spoza planu. Żeby odnaleźli w sobie motywację do dbania o swoje zdrowie i potrafili to zdrowie utrzymać jak najdłużej.
Poza pracą z pacjentami opiekuję się dwiema kocimi znajdami, jeżdżę na rowerze po górkach i amatorsko trenuję brazylijskie jiu-jitsu 🙂
Zajrzyj na mój Instagram, gdzie znajdziesz więcej ciekawych treści na temat psychodietetyki i zaburzeń odżywiania!