Znajdź alternatywę dla napadu objadania się

,,Wyjdź na dwór!”
,,Zajmij się czymś!”


Znasz te świetne sposoby na powstrzymanie napadu, ale wydają Ci się nieskuteczne i bez sensu? Warto zastanowić się, jakie alternatywne czynności będą dla Ciebie odpowiednie. U każdej osoby, objadanie się i kompensowanie może być wywołane innym czynnikiem.

Diagnoza sytuacji


Zrób mapę myśli, w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do pojawienia się myśli o napadzie lub samego napadu. Być może dzieje się to, kiedy jesteś sama w domu i jest ,,okazja’’ albo kiedy po pracy wpadasz do Biedry na zakupy, a może w sytuacjach gdy ktoś Cię wkurzy?

To jest najistotniejsza rzecz, która pozwoli ocenić, czy napadami np. zaspokajasz jakąś potrzebę, czy wynikają one z silnych emocji. Wówczas łatwiej będzie dobrać alternatywną czynność. Może być oczywiście tak, że samodzielnie nie będziesz w stanie tego ustalić, więc postaraj się chociaż znaleźć jak najwięcej wspólnych mianowników, takich jak: miejsce, okoliczności, towarzyszące emocje, rodzaj spożywanych produktów podczas napadów.

Planowanie alternatywnych działań


Kiedy już określisz okoliczności napadu i być może uda się ustalić ich przyczynę, warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami. Chodzi o to, że u każdej osoby napady mogą być związane z zupełnie różnymi przyczynami, dlatego nie zawsze wyjście na spacer będzie dobrym działaniem. Warto podzielić sobie czynności na aktywizujące i relaksacyjne. Stwórz tabelę, w której zamieścisz te czynności.

techniki aktywizującetechniki relaksacyjne
np. bieganienp. słuchanie muzyki


Mając jak najdokładniej określone czynniki sprzyjające napadom, łatwiej będzie dopasować alternatywną czynność. Tę czynność najlepiej dobrać biorąc pod uwagę efekt, jaki ma wywołać (czyli mniej więcej to, co daje nam napad np. rozładować napięcie) i to, jakie mamy w danych okolicznościach możliwości.

Idąc dalej, wymień wady i zalety danego rozwiązania:

Potencjalne rozwiązaniewady zalety

Co jest najważniejsze?


Wybierz 2-3 czynności, które są najbardziej uniwersalne i zazwyczaj masz możliwość je wykonać zamiast objadania się i kompensowania. ZAPISZ JE! Miej zawsze przy sobie, wracaj do nich, czytaj nawet kilka razy dziennie żeby utrwalić i zapamiętać, co możesz robić zamiast napadu.

Pamiętaj, że nic nie zmieni się z dnia na dzień. Zmiana wymaga czasu, cierpliwości i powtarzania. Tylko dzięki systematycznej pracy nad napadami, jesteś w stanie tę zmianę wprowadzić na stałe do swojego życia. Powyższy schemat nie jest cudownym środkiem na pokonanie bulimii czy zaburzeń odżywiania przebiegających z napadami objadania się i niezmiennie zalecam konsultację z psychoterapeutą i lekarzem psychiatrą.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

Kontakt
Logotyp

Joanna Białas

mail: dietetyk@biala-sowa.pl
tel: 518 335 516
Bydgoszcz

 

 

    Formularz kontaktowy

    [honeypot honeypot-817 id:hp-form timecheck_enabled:true]

    Wyślij

    Potrzebujesz wsparcia psychodietetycznego?
    Napisz do mnie!