Gdzie jest mój okres?

Okres- dla wielu kobiet to comiesięczna zmora, dla innych- marzenie. Jest jedną z oznak zdrowia, równowagi hormonalnej w naszym organizmie. Jeszcze inne bardzo boją się jego nadejścia, bo wiąże się z wejściem w okres dojrzewania. Ale jego obecność nie zawsze oznacza, że wszystko jest w porządku. Można bowiem mieć comiesięczne krwawienie z pochwy, jednak nie musi wiązać się to z prawidłową pracą narządów i poziomem hormonów.

A jakie mogą być przyczyny zaniku miesiączki w przebiegu zaburzeń odżywiania?

Zaburzenia na poziomie osi przysadka-podwzgórze-jajniki lub hipogonadyzm hipogonadotropowy- mówiąc najprościej, zmiany zachodzą na poziomie naszego mózgu (w strukturach zwanych przysadką i podwzgórzem), które wytwarzają gonadoliberynę (GnRH w podwzgórzu) i gonadotropiny (LH, FSH w przysadce). Te z kolei wpływają na wytwarzanie właściwych hormonów w jajnikach (m. in. estrogen, progesteron) i już bezpośrednio biorą udział w całym cyklu menstruacyjnym.

Niski poziom tkanki tłuszczowej- tkanka tłuszczowa produkuje hormon o nazwie leptyna, która bierze udział w regulacji głodu i sytości. U zdrowych ludzi wpływa ona na hamowanie głodu. Kiedy tkanki tłuszczowej jest mało (tak jak np. u osób chorujących na anoreksję), organizm chcąc ograniczyć wydatkowanie energii związanej z menstruacją czy ciążą, hamuje działanie wyżej opisanej osi przysadka-podwzgórze-jajniki za pomocą specjalnych neuroprzekaźników.

Zaburzenia na poziomie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza- zacznijmy od nadnerczy, bo to właśnie one produkują najbardziej nam znany hormon- kortyzol, czyli tzw. hormon stresu. Sam mechanizm reakcji organizmu na stres jest bardzo złożony. Sam wpływ stresu (produkcji kortyzolu przez nadnercza) na zanik miesiączki jest taki, że pewne substancja (neuroprzekaźnik kortykoliberyna, która aktywuje hormon w przysadce) produkowana przez podwzgórze (w mózgu) może zaburzać działanie osi, o której była mowa w punkcie 1.

Wiem, że to wszystko jest dość skomplikowane i na szczęście nie musicie się tego uczyć ale w razie co, zawsze możecie rzucić okiem 😉
No i kluczowe, najczęściej zadawane pytanie na forach: kiedy ten okres wróci?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, jak nie niemożliwa. Wszystko zależy od zaawansowania zmian w organizmie, stopnia wyniszczenia (nie tylko poziomu tkanki tłuszczowej ale i poziomu odżywienia w ogóle), poziomu hormonów…
Droga do zdrowienia może być długa i dla wielu z was może się wydawać, że brak okresu to ,,przywilej’’ i brak comiesięcznego bólu i krwawienia.
Pamiętajcie jednak, że okres to nie tylko to krwawienie z dróg rodnych.

Ale to temat na osobny post.

  1. Jagielska G., Osuch B., Wolańczyk T., Zaburzenia miesiączkowania w jadłowstręcie psychicznym, Psychiatria Polska 2010, tom XLIV, numer 2 strony 277–286;
  2. Zięba E., i wsp. Rozwój somatyczny dziewcząt z zaburzeniami miesiączkowania i bez zaburzeń w stanie zdrowia i rozwoju w aspekcie wybranych wskaźników wagowo-wzrostowych, Studia Medyczne 2012; 25 (1): 51-61

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

Kontakt
Logotyp

Joanna Białas

mail: dietetyk@biala-sowa.pl
tel: 518 335 516
Bydgoszcz

 

 

    Formularz kontaktowy

    [honeypot honeypot-817 id:hp-form timecheck_enabled:true]

    Wyślij

    Potrzebujesz wsparcia psychodietetycznego?
    Napisz do mnie!